Zahájení cyklistické sezony Primavera 2011 26.3.2011

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 
Podrobnosti
ZNOJEMSKÝ LIBOR ŠAROUN (30 km) A MILAN FAJT (60 km) PRVNÍMI ČS. JARNÍMI VÍTĚZI MTB V ČR. SLUNCEM ZALITÁ SE JELA „2011 PRIMAVERA BIKE“ U DYJE – VZDOR PŘEDPOVĚDÍM METEOROLOGů...

primavera_.png

Hrušovany nad Jevišovkou – 26. března 2011: Potvrzeno, nejlepší klima pro rozjezd hlavní cyklistické sezóny v České republice nabídla zase jižní Morava. Při 12° C, pod slunečnou oblohou nad Podyjím, se jel první bikerský závod hlavní sezóny, za česko – rakouské účasti: IX. ročník 2011 PRIMAVERA BIKE. Přetahovanou ve finiši na 60 km vyhrál při dojezdu do pohraničního městečka Hrušovany nad Jevišovkou Milan Fajt (Euro Team MTB) o 8 vteřin před Jiřím Křivánkem (Faster). A v soutěži na jeden okruh rovinaté tratě, na 30 km, navázal na svoje jarní úspěchy v minulých letech znojemský Libor Šaroun.

V pelotonu se sešli registrovaní cyklisté spolu s hobíky, jak už se stalo při většině závodů mountanbikových kol, spolehlivých cestou necestou kdekoliv, v Česku dobrou tradicí. Silničáři dnes, o první jarní sobotě 2011, zůstali mezi přihlížejícími – sami začnou v ČR závodit až příští pátek. Také v teple jihu Moravy: v Hlohovci u Břeclavi a v sobotu za týden na pohárové trase Brno – Velká Bíteš – Brno......

TAKHLE JELI TI NEJAMBICIÓZNĚJŠÍ

V bitvě na dva okruhy, tedy 60 km, se ve špičce závodilo na maximální rychlost, až se v polích prášilo od plášťů. „Třicítka“ nabídla jiný obraz vedoucí skupiny: zdatný rakouský biker Rolf Trümmer (Tom´s Radhaus) v ní dlouho konkuroval na trase mladším Čechům tak vehementně, že ho musela pomoct setřást i taktika. Fajt s Křivánkem vepředu stupňovali tempo, třetí krajan ve vedoucím kvartetu Dobeš ale v bolestivém větrném úseku u Dyje poněkud zbrzdil – a „vláček“ se rozpojil… Trümmer zůstal s Dobešem. Dobeš si orazil – a Rakušana už v boji o bronz v koncovce uhlídal… Za cílem si podali ruce, mohou se těšit na další letošní odvety.

JARNÍ KRAJINOU KOLMO, PO TORZU MOSTU PRO JISTOTU I S KOLEM HUSÍM POCHODEM

Šlo o přetahovanou, kterou sledovali na cyklotrasách u Jevišovky i zvědaví inlajnisté, další vlaštovky sportovního jara. Když už jsme u probouzející se přírody v této vinařské krajině: u startu vykvetl zlatý déšť, z polí zíralo na kolaře stohlavé hejno labutí, přečkalo místní zimu na vojtěšce, teď už vyzobává obilí… Trať se zamotala i kolem hrušovanského cukrovaru, jednoho z nemnoha v ČR funkčních, a pal i kolem nové sluneční elektrárny – ta se tu prostě majitelům hodí i mimo okurkovou sezónu… Pasáž po šotolině na koruně hráze řeky Dyje byla dnes přiměřeně větrná, dobře sjízdná, a opět přivedla ženy i muže s koly k torzu mostu, přes které se musí na druhou stranu, a může až poté, kdy si cyklista vyřeší dilema, zda po kluzkém ocelovém torzu riskovat přejezd nebo přeběhnutí. Pro jistotu, kdyby někdo zkoušel jarní žbluňk, byl na místě připraven péči spolupořádajícího znojemského CK Kučera profesionální záchranáře, chlap jak hora, vysoký pře dva metry. Mimochodem, prý jeden z nejvyšších registrovaných cyklistů v naší zemi; jeho kolo se podobá oplášťované Eiffelovce, ale dnes zůstalo doma, přednost měla chuť zabezpečit jarní premiéru dalším nadšencům kol. Nepřehlédnutelnými na trati byly i místní maminy, které ochotně ve vestách traťových maršálů, vlastně maršálek, zabezpečovaly průjezd. A to důsledně, už teď víme: respektovali je i všichni řidiči aut, jak bývá i v kulturní cizině zvykem. A ten jeden jediný hulvát, který se bohužel našel (naštěstí dnes pro pojíždějícího cyklistu bez následků), už musí počítat s tím, že ho pranýř nemine. Jeho SPZ už byla předána „čistírně“…

NA ČESKO-RAKOUSKÉ (CYKLISTICKÉ) TÉMA

Rakouští cyklisté tentokrát nepřijeli na moravskou „Primaveru“ pouze pozdravit peloton. Kromě účasti v závodě přivezli pozvání k veřejnému MTB závodu už na poněkud kopcovitější téma, 3. 4. 2011 nedaleko od čs. hranice, ve Stronsdorfu.

Lidových cyklistických závodů, ke kterým se lze vydat letos přes hranici, na pravý či levý břeh řeky Dyje, Rakušany zvaná Thaya, tedy přibývá.

A česko-rakouských bitev cyklistika nabídne ještě víc od nového olympijského cyklu – v oficiální podobě. Český svaz cyklistiky a rakouský chtějí jezdit národní šampionáty společně; Češi je dosud na silnici jezdí se Slováky.

DÍTKÁM PŘEDÁVALA CENY OLYMPIJSKÁ LEGENDA, DOSPĚLÍ STARTOVALI AŽ PO NEODMYSLITELNÉM PŘÍPITKU NA ZDAR SEZÓNY

Dítka školou povinná a nikoliv lenivá, rodiči přivedená k prvním závodům na kole zjara, pro některá vůbec k prvním závodům pod přílbou na bicyklu, stihla ojet své okruhy bezpečně kolem hrušovanského centra už před polednem. Ceny nejrychlejším předával Vlastimír Málek, nenápadný člověk, jehož osobnost budou moci ocenit až povyrostou. Svého času tenhle hrušovanský rodák vykonal pro reprezentaci Československa a nadšení sportovních fanoušků nejméně tolik, kolik v poslední pětiletce činí s Martinou Sáblíkovou (rychlobruslařkou, cyklistkou, inlajnistou) pro reprezentaci i hrdost populární kouč Petr Novák. Málek měl coby dítě bicykl za denní radůstku, ale v srdci tíhnul k myslivosti a hlavou promýšlel metodiku sportovní střelby. Brokoví střelci, které objevil od Panáčka – olympijského vítěze 1976 až po Kosteleckého – zlatého předloni v Pekingu, které před odchodem do důchodu vedl i do bojů, to je vlastně ve světě tolik ceněná svérázná škola. Překvapivá asi tak jakou současná Novákova rychlobruslařská… Není moc takových pokladů v čs. sportu.

A navíc – když si mladší u startovní čáry „Primavery“ nebyli docela jisti tím, co jim v němčině přál rakouský cyklista, děda Málek všechno přeložil plynulou němčinou i s regionálním akcentem

Starším účastníkům závodů nabídnul zástupce radnice města Hrušovan a také vinařského regionu u startovní čáry košt jiskrného loňského na přípitek nové hlavní cyklistické sezóně. I tohle patřilo k premiéře…

Když padl výstřel a první čs. peloton jara 2011 odstartoval, čiperný Málek (nar. 1927) v sobě nezapřel trenérské vzrušení – u prázdného startu/ cíle nevydržel. Se znalostí všech spojovacích polních asfaltek (budovaných kdysi jako komunikační součást čs. pohraničních opevnění), dokázal nadjíždět pelotonu, roztrhanému brzy jak korálky, a sledoval boje na trati zblízka. „Když vidím to nadšení těch, co se perou o pódium, ale i těch, kteří přijedou proto, by se projeli, mám z takového závodu velkou radost,“ svěřoval se. „Na sportu ani tak nezáleží, ale na tom prožitku z něho ani – kdo nic nedělá, šidí se,“ neskrval svoje poznání.

V TOMTO PODYJÍ METEOROLOGOVÉ CYKLISTY HROZILI MARNĚ. A KNEDLÍKOVÝ DOPING

„Kvalitní rozjetí,“ shodovali se za cílem všichni. K jejich spokojenosti s premiérou v pedálech, které předchyl u startovní čáry tradiční košt jiskrným vínkem nové sezóně, přispělo skvělé počasí. Naprosto propadla předpověď meteorologů, vyhrožujících v pěti předchozích dnech, že jarní teplo utnou před startem letošní české „Primavery“ lijavce. Z nebe ani kapička! Pomezí Znojemska a Břeclavska je bicyklům opravdu vstřícné… Ba chutné – mezi obvyklými cenami za cílem byly i Svobodovy vyhlášené jahodové i borůvkové knedlíky. No – nejeďte takový první jarní závod po dlouhé zimě…

„TŘICÍTKU“ PROJEL I +NEVYSEZENÝ+ KOLOBĚŽECKÝ MISTR SVĚTA IVAN KŘIVÁNEK

Nepřehlédnutelným mužem pelotonu, k jehož startu nestihl včas dojet z horského soustředění mistr světa na vysokém kole Josef Zimovčák (poslal všem účastníkům závodu zdravici), se stal jiný ctitel cyklistické historie, mistr světa na dřevěných kolech, podle jejich tvůrce – německého lesníka Draisse zvaných drezíny, slavkovský Ivan Křivánek. Entuziasta, někdejší vícenásobný čs. šampión v disciplínách Železného muže, osobnost počátků čs. triatlonu, dnes na svém dřevěném bicyklu sedí pevně, a místo pedálů, které byly vynalezeny později než drezíny, se prostě odráží nohama od země. Křivánek přiznal, že 30 km je po zimě dost: „Ani ne tak na kondici, jako na to, že můj zadek ještě není pořádně na drezínu vysezenej, rozumíš?“ vysvětloval bodře muž. Moderní cyklotrenažéry, na kterých se trénuje v zimě, mají sedátka přece jen komfortnější… 1. – 5. 6. 2011 chce Křivánek ve Francii na drezíně obhájit titul mistra světa. Další den jedná o startu v prologu na Giro d´Italia…Kdopak by dnes neplánoval krásnou sezónu!

Okruh 30 km v nivách u Hevlína, Jevišovky, zpět do Hrušovan Křivánek dojel – doběhl v čase . Akorát na vyhlašování výsledků. V cílové rovince na kostkách vesele cinkala zvoneček jeho dřevěného stroje, zněl uznalý potlesk. Křivánkův dřevěný běžecký stroj, německy +Laufmachine+, je postaven podle patentu z roku 1818.

S CYKLOVLAKEM DNES PREMIÉROVĚ. A KDY PŘÍŠTÍ „PRIMAVERA“ BUDE OTEVÍRAT OLYMPIJSKOU SEZÓNU 2012

„Primavera“ dnes poslala i díky přítomnosti fotografů a České televize jasné svědectví pro více než tři milióny statisticky uváděných aktivních uživatelů jízdních kol v ČR. V okolí Hrušovan, na rozhraní Znojemska a Břeclavska, je na cyklotrasách kolem pohraniční řeky Dyje dost místa pro všechny – závodníky i cykloturisty. A živo už nyní – časně zjara.

K příjemnějšímu cestování do vinařského regionu přispěla dnes i vstřícná premiéra Českých drah, které nabídly cyklistům první ze speciálních jihomoravských CYKLOVLAKů Velo.

Poznamenejte si termín příští „Primavery“: v novém a ještě atraktivnějším aranžmá otevře cyklistickou olympijskou sezónu 2012 o víkendu 24. – 25. 3. Více: www.primaverabike.cz nebo www.primaverabike.eu

KAM DÁL V SEZÓNĚ 2011? PROHLÉDNĚTE SI NEJBOHATŠÍ KALENDÁŘ CYKLISTICKÝCH A IN-LINE AKCÍ JIHU MORAVY

Ještě předtím region i kraj nabízejí spoustu akcí pro závodníky i veřejnost na kole i na menších kolečkách, kde to na cyklostezkách jde – na inlajnových bruslích: doporučujeme, nahlédněte do našeho kalendáře (link: http://www.primaverabike.cz/pristi-akce )

Víte-li o dalších akcích, sdělte nám; přidáme. Ve prospěch všech zájemců o zdravý pohyb.

Výsledky podle kategorií:

MUŽI / MÄNNER:

B, 60 km: 1. Milan Fajt (Euro Team MTB) 1:38,36, 2. Jiří Křivánek (Faster) 1:38,44, 3. Bohumír Dobeš (CK Mikulášek) 1:41,09, 4. Vojtěch Martin (CKK Znojmo) 1:49,00, 6. Tomáš Čurda (Cyklo Mikulášek) 1:55,45, 7. Radek Pavlíček (HABBY BIKES) 2:06,30

C, 60 km: 1. Rolf Trümmer (AUT, Toms Radhaus Laa an der Thaya) 1:41,11, 2. Vítězslav Průša (Vinohradské šlapky) 2:05,25, 3. Milan Šindelář (Vinohradské šlapky) 2:05,25, 4. Libor Smíšek (TJ Jevišovka) 2:44,50 h.

D, 30 km: 1. Libor Šaroun (CK Kučera Znojmo) 51:18 min., 2. Kamil Procházka (Merida Biking Team – Tišnov) 54:18, 3. Jiří Vlček (Zaječí) 59:25, 4. Josef Kutina (Cykloklub Kučera) 1:09,53, 5. Miroslav Soukal (Neratovice) 1:12,33, 6. Petr Vojtíšek ( Hodonice) 1:16,59, 7. Radim Janík (Hrušovany) 1:25,46 hod.

10. Jiří Ryška (Břeclav) 1:10,19, …

E, 30 km: 1. Leoš Fleger (CK Kučera Znojmo) 57:38, 2. Leoš Dvořák (Znojmo) 1:00,35, 3. Leoš Svoboda (Cyklo Mikulášek) 1:01,43, 4. František Teufel (Znojmo) 1:08,36, 5. Jiří Ryška (Břeclav) 1:10,19, 6. Zdeněk Dřímal (Penzion ADDO Valtice) 1:30,50, 7. Ivan Torony (Hrušovany nad Jevišovkou) 1:33,25 hod.

F, 30 km: 1. Vladimír Pavelka (CKK Kučera) 1:04,25, 2. František Bartoš (BBH Brno) 1:00,35, 3. Jiří Müller (Cykloklub Brno - Komín) 1:04,28, 4. Václav Ondrášek (Silůvky) 1:19,58, 5. Miroslav Jambor (Cyklo Brno - Komín) 1:41,59 hod.

ŽENY / FRAUEN:

H, 30 km: 1. Lucie Zlatohlávková (Brno) 1:11,23 hod., 2. Jarmila Svobodová (Cyklo Mikulášek) 1:14,52, 3. Drahomíra Ondrášková (Silůvky) 1:19,58,…

I, 30: 1. Jarmila Svobodová (Cyklo Mikulášek) 1:14,52, 2. Drahomíra Ondrášková (Silůvky) 1:19,58, 3. Eliška Dřímalová sen. (Penzion ADDO Valtice) 1:30,50 hod.

JUNIOŘI / JUNIOREN:

J, 30 km: 1. Tomáš Kňazovčík (Šatov) 59:25 min., 2. Roman Benc (Šatov) 1:00,35 hod.

JUNIORKY /JUNIORINEN:

K, 30 km: 1. Eliška Dřímalová (Penzion ADDO Valtice) 1:30,50 min.

VÍTĚZOVÉ DĚTSKÝCH KATEGORIÍ / KINDER:

Dívky / Mädchen:

Ktg. U14: 1. Zuzana Vojtěchová (CK Kučera Znojmo) 5:28 hod., absolutně nejrychlejší

Ktg. U11: 1. Viktorie Kabelová (Hrušovany nad Jevišovkou)

Ktg. U9: 1. Linda Ema Bešová (Hrušovany nad Jevišovkou)

Hoši / Knaben:

Ktg. U10: 1. Matěj Vojtěch (CK Kučera Znojmo).

Článek můžete sdílet:

   

Hledání na tomto webu  

   

Rozpis Sportovišť  

ZIMNÍ STADION
Kontakt: p.Šebela tel: 736 656 773
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 
Sportovní hala F.J.Curie
Kontakt: p. Šťastník 777 759 661
emailTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 
Hala Dvořákova (Ronja)
Kontakt: p. Šebela  tel: 736 656 773
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 
Umělá tráva Husovy sady
Kontakt: p. Šťastník tel: 777 759 661
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
   

Fotbal FNL 2.liga  

1. SK Dynamo ČB 30 60:24 72
2. FC Vysočina Jihlava 30 50:33 58
3. FC Zbrojovka Brno 30 63:31 57
4. FC Hradec Králové 30 36:18 53
5. FK Ústí nad Labem 30 44:39 49
6. FK Varnsdorf 30 33:26 48
7. FK Pardubice 30 45:34 44
8. MFK Vítkovice 30 32:44 40
9. FK Fotbal Třinec 30 36:42 36
10. 1. SK Prostějov 30 28:37 36
11. FK Baník Sokolov 30 28:40 33
12. FC Vlašim 30 30:38 32
13. MFK Chrudim 30 39:56 29
14. FK Viktoria Žižkov 30 33:59 27
15. FC MAS Táborsko 30 37:53 25
16. 1. SC Znojmo FK 30 40:60 25
 
 
 
   

Okresní přebor 2018-19  

 KlubZ  S  B
1. Višňové A 19   47:29   46
2. Jaroslavice A 19   70:28   42
3. Rakšice A 19   38:30   35
4. Hostim 19   54:34   32
5. Hrádek 19   59:40   31
6. Dobšice B 19   46:36   30
7. Práče A 19   42:43   30
8. Jezeřany 19   29:35   29
9. FK Znojmo B 19   42:47   26
10. Suchohrdly 19   30:43   20
11. Starý Petřín 19   31:54   18
12. Prosiměřice A 19   37:47   16
13. Litobratřice A 19   31:66   14
14. Jevišovice B 19   27:51   9
   

Návštěvní kniha  

znsport
Je zde celý zápas. Otázku podejte na radnici města.
středa 4. leden 2017 5:55
Marušák
Bude sestřih zápasu s Rožnovem? děkuji
pondělí 2. leden 2017 8:04
Marušák
Proč zde není sestřih zápasu s vinohrady? :?
pondělí 31. říjen 2016 16:22
   

Přihlášení  

   

Kdo je na stránkách  

Právě přítomno: 30 hostů a žádný člen

   

Copyright © Znojemský sport - znsport.cz. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořil - Portal 70 - tvorba webových stránek Znojmo